Fotorelacja:   Zdjęć: 62     autor: Arat

Fotorelacja:   Zdjęć: 53     autor: Cob

Minutówka:

Po meczu:
Derby Pomorza wygrała Lechia i to do Gdańska powędrują trzy punkty. Dla Portowców był to kubeł zimnej wody po wysokiej wygranej na inaugurację.
90' Koniec meczu.
90' Kibice pozdrawiają bramkarza Pogoni.
90' GOL! Kontra Lechii Surma holuje piłkę, odgrywa do Grzelczaka, ten uderza na bramkę Pogoni, Janukiewicz broni, ale przy dobitce Surmy jest bezradny.
90' Sędzia dolicza cztery minuty.
89' Poszkodowanym był Donald Djousse.
89' Żółtą kartką ukarany został Łukasz Surma za faul tuż przed polem karnym.
88' Wychowanek Chemika Police Rafał Janicki boleśnie odczuwa trudy spotkania - łapią go skurcze, a salwę śmiechu na stadionie przysporzyła wywrotka jednego z noszowych.
87' Abdou Traore uderzał na bramkę Pogoni prawie ze środka boiska.
86' Portowcy próbują uratować choćby remis. Grają otwartą piłkę i przez to równie często okazje bramkowe stwarza sobie Lechia.
85' Portowcy złapani na spalonym.
84' Kacprzyki postraszył Janukiewicza.
82' Ostatnia zmiana w Pogoni. Boisku opuszcza Peter Hricko, a w jego miejsce wchodzi Donald Djousse.
80' Zostało 10 minut by odmienić losy tego spotkania.
80' Zamieszanie pod bramką gości... bez strzału.
78' Młyn wzmaga doping i kibicuje bez koszulek.
77' Korne dla Pogoni. Znów wypiąstkowuje Buchalik.
76' Portowcy minimalnie dłużej utrzymują się przy piłce, ale niewiele z tego wynika.
75' Kibice Lechii prezentują swoją sektorówkę w kształcie klubowej koszulki i odpalają sporo pirotechniki.
74' Dośrodkowanie Ediego... słabe.
74' Żółta kartka dla Pietrowskiego.
73' Andreu ucierpiał po starciu z rozpędzonym Edim. W jego miejsce wchodzi Łukasz Surma.
70' Najpierw Frączczak nie strzela z przed pola karnego, później Traore marnuje okazje do strzału głową.
69' Zmiana w drużynie Pogoni: Mateusz Lewandowski zmienił Roberta Kolendowicza.
68' Traore mknął lewą stroną, nie zauważył wychodzącego na pozycję Kolendowicza, odegrał do środka do Ediego, ten wystawił piłkę Boninowi, którzy uderzył mocno... ale niecelnie. Szkoda.
66' Do tej pory Lechia Gdańsk tylko trzykrotnie wywoziła ze Szczecina trzy punkty. Oby po dzisiejszym spotkaniu nie poprawili tego bilansu.
65' Edi przewracany tuż przed polem karnym gości, sędzia był blisko, ale nie przerwał gry.
64' Traore wymusił na Buchaliku wybicie piłki na róg. Po jego wykonaniu bramkarz Lechii zachował się lepiej - wypiąstkował piłkę poza pole karne.
63' Ricardinho kapkuje w polu karnym Pogoni.
63' Dośrodkowanie Bonina przechwytuje bramkarz gości.
62' Bramka uradowała kibiców Lechii, którzy do tej pory mało skupiali się dopingowali swojej drużyny.
60' Żółta kartka dla Hernaniego.
60' Strzelec bramki dla Lechii przebiegł niepilnowany pół pola karnego, znalazł sobie dobre miejsce do oddania strzału i precyzyjnie posłał piłkę w długi róg. Gdzie byli obrońcy?
59' Odważne wyjście bramkarza Lechii.
58' Piotr Grzelczak zmienia Mateusza Machaja.
57' GOL! Lechia wyszła i od razu zdobyła bramkę. Po indywidualnej akcji prowadzenie gościom zapewnił Abdou Traoe.
56' Lechia znalazła sposób na wyjście z własnej połowy.
54' Korner dla gości, ale bez zagrożenia dla bramki Pogoni.
53' Dośrodkowanie Kolendwoicza w pole karne przechwytuje bramkarz Lechii.
52' Głośne: Portowcy gol! dobiega ze szczecińskiego młyna.
51' Edi długo przetrzymywał piłkę w polu karny Lechii, próbował podać do Aki, ale piłkę przejęli obrońcy.
50' Traore wystawia piłkę Akahoshiemu, ten uderza płasko... prosto w ręce bramkarza.
49' Portowcy wyszli na drugą połowę mocno zmotywowani - nie wypuszczają Lechii z jej połowy.
48' Aka posłał piłkę tuż nad poprzeczką.
47' Próba rozegrania piłki Ediego i Bonina, ale brakuje dokładności.
46' Zmiana w drużynie Pogoni: Takafumi Akahoshi wejdzie za Wojciecha Gollę.
Zmiana także w drużynie gości: Ricardinho zmienia Łukasza Kasprzyckiego.
W przerwie:
W pierwszej połowie obie drużyny mogły objąć prowadzenie. Portowcy nie zdominowali dziś rywala tak jak na inaugurację. Oby druga połowa była lepsza.
45' Koniec pierwszej połowy.
45' Sędzia dolicza jedną minutę.
42' Denerwuje się trener gości - Bogusław Kaczmarek, bo sędzia nie odgwizdał przewinienia, po tym jak Frączczak faulował jednego z piłkarzy Lechii.
40' Biało-zielone flagowisko na sektorze gości.
39' Dośrodkowanie Ediego na głowę Traore, ale znów obok bramki Lechii.
36' I znów rzut wolny w wykonaniu Ediego. Za nisko by któryś z piłkarzy Pogoni strącił piłkę do braki.
35' Żółta kartka dla Abdou Traore.
34' Blisko zdobycia bramki głową był Golla.
32' Na murawie leży Andreau.
32' Obrońcy gości oddali zagrożenie od własnej bramki.
31' Strzelał Rogalski, płasko, między murem... ostatecznie mamy rzut rożny.
30' Znów faulowany Edi w odległości dobrej do groźnego dośrodkowania lub strzału na bramkę Lechii.
29' Oczywiście wszystkiemu towarzyszy głośne: Bójcie się chamy, do Ekstraklasy wracamy!
28' Na młynie kartoniada układa się w litery PS i czaszkę między nimi. Na płocie transparent: Bójcie się chamy.
26' Znów strzelał Adbou Traore, ale słabo i niecelnie.
24' Faulowany Edi około 30 metrów od bramki gości. Dośrodkowanie w wykonaniu samego poszkodowanego było nienajgorsze, ale strzał głową Traore był totalnie nieudany.
23' Rogalski z dystansu próbował zaskoczyć Michała Buchalika. Prawie mu się udało.
22' Rzut rożny dla Pogoni.
21' W ciągu ostatnich minut Radek Janukiewicz ma dużo pracy przed własną bramką.
18' Przewraca się w polu karnym Adbou Traore, ale sędzia nakazuje grać dalej.
17' Tylko refleks Radka Janukiewcza ratuje Pogoń przed utratą bramki. Portowcy nie potrafili wybić piłki z okolicy własnego pola karnego, aż dopadł do niej Adbodu Traore, który posłał piłkę tuż pod poprzeczkę.
14' Michał Buchalik przejął podanie Ediego do Traore.
13' Rogalskiemu nie wyszedł ten strzał na bramkę Lechii.
11' Odpowiedź Pogoni niezbyt dokładnym uderzeniem zza pola karnego.
10' Dośrodkowanie Airapetiana w pole karne Pogoni, ale szybsi byli obrońcy.
8' Jęk zawodu na stadionie. Piłka przeleciała wzdłuż linii bramkowej Lechii.
7' Od początku spotkania trwa głośny doping szczecińskich kibiców. Gości wspiera około tysięczna grupa kibiców z Gdańska.
5' Ładnie przedzierał się Bonin, ale tuż przed polem karnym za daleko wypuścił sobie piłkę.
5' Odpowiedź Pogoni - najpierw w polu karnym gości tańczył Wojciech Golla, by po chwili Edi mógł oddać strzał z dystansu... niestety obok bramki.
4' Rzut z auto na wysokości pola karnego Lechii... nic z tego nie wyszło.
3' Pierwszy niecelny strzał na bramkę w wykonaniu Lechii i Radek Janukiewicz wznawia grę od własnej bramki.
2' Na boisku nic się nie dzieje, ale na trybunach kibice już tańczą walczyka.
1' Rozpoczęli Portowcy.

Zapowiedź meczu

Przez świetną grę i jeszcze lepszy wynik w meczu z Zagłębiem Lubin piłkarze Pogoni sami sobie podnieśli poprzeczkę. Na pytanie czy będą umieli utrzymać wysoki poziom gry otrzymamy odpowiedź po poniedziałkowym meczu z Lechią Gdańsk.

Biało-zieloni są w słabej formie. Sezon rozpoczęli wymęczonym zwycięstwem w Pucharze Polski z Bogdanką Łęczna(2:1 po dogrywce), a na inaugurację ekstraklasowych rozgrywek przegrali na własnym terenie z Polonią 1:3. Po porażce sam trener gdańszczan, Bogusław Kaczmarek przyznał, że gra Lechii była słaba. Na boisku zawiedli zawodnicy, na których w Gdańsku bardzo liczą. Trójka doświadczonych – Piotr Brożek, Łukasz Surma i Grzegorz Rasiak nie wprowadzili jakości do gry zespołu. Atutów poniedziałkowego rywala Pogoni trudno się doszukać. Po bardzo słabym poprzednim sezonie, w którym dopiero pod koniec rozgrywek Lechia zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie zatrudniono na stanowisku trenera Bogusława Kaczmarka. Letnie transfery nie wskazują jednak na przesadnie ambitne plany Lechii. Z klubu odeszli zawodnicy gwarantujący jakość – Wojciech Pawłowski, Jakub Wilk czy Jakub Kosecki – a przybyli piłkarze, których forma stanowi zagadkę, tacy jak Rasiak czy Ricardinho.
W porównaniu ze składem z meczu z Polonią powinny zajść zmiany. Najprawdopodobniej od pierwszej minuty wystąpią Jarosław Bieniuk oraz Mateusz Machaj.

W składzie Pogoni zmiany będą co najwyżej kosmetyczne. Być może od początku meczu zagra Takafumi Akahoshi. Podopieczni Artura Skowronka spisali się w meczu z Zagłębiem na tyle dobrze, że nie ma potrzeby robienia drastycznych zmian.
Oprócz uskrzydlonych piłkarzy atutem Pogoni powinna być liczna publiczność. Zaledwie 8 tys. widzów na meczu z Zagłębiem to niewiele jak na ekstraklasowe warunki. Doskonały wynik na boisku, słoneczna aura i atrakcyjny przeciwnik powinno sprawić, że na trybunach stadionu im. Floriana Krygiera zasiądzie przynajmniej 10 tysięcy kibiców.
Walorem gospodarzy poniedziałkowego meczu powinna być także forma poszczególnych piłkarzy. Edi Andradina pokazał, że podobnie jak na zapleczu ekstraklasy także i w najwyższej klasie rozgrywkowej może być dyrygentem gry Pogoni, nowi zawodnicy – Maciej Dąbrowski, Grzegorz Bonin i Mohmadou Traore pokazali, że są realnym wzmocnieniem portowej drużyny, a inni zawodnicy drugiej linii – Wojciech Golla, Maksymilian Rogalski i Robert Kolendowicz udowodnili, że to właśnie pomoc powinna być najsilniejszą stroną Pogoni.

Dotychczas Pogoń mierzyła się z Lechią w meczach ligowych 28 razy. 11 spotkań wygrali Portowcy, 9 gdańszczanie, a 8 meczów kończyło się remisami. Ostatni raz w lidze obie drużyny spotkały się w sezonie 1995/1996. W Szczecinie było 0:1, w Gdańsku bez goli. Jesienią 2005 roku kluby spotkały się w Pucharze Polski. Pogoń wygrała 2:0. Ten ostatni wynik lub wzięcie przykładu z zawodników występujących w Młodej Ekstraklasie (Lechia-Pogoń 1:2) mile widziane. (źródło: Tobiasz Madejski)