Bramki

0-1 Szałachowski (52)

Sędziował: Zdzisław Bakaluk
Widzów: 15 000

W ostatnim meczu 10. kolejki Orange Ekstraklasy Pogoń Szczecin przegrała na własnym stadionie z Legią Warszawa 0:1. Jedynego gola w tym spotkaniu zdobył Sebastian Szałachowski.
Słaby mecz, niewiele sytuacji podbramkowych, celnych strzałów jak na lekarstwo - to najkrótsze podsumowanie ostatniego spotkania 10. serii rozgrywek. W tzw. spotkaniu przyjaźni szczecińska Pogoń uległa Legii 0:1, mimo, że warszawianie zagrali zaledwie przeciętnie.
Było to 40. ligowe spotkanie obu zespołów rozegrane w Szczecinie. W jubileuszowym meczu jubileuszowe, dwudzieste zwycięstwo odnieśli goście. Pogoń dotychczas wygrywała u siebie tylko siedem razy, a w trzynastu pojedynkach był remis. Ostatni raz Pogoń wygrała w ligowym spotkaniu u siebie z Legią w 1998 roku.
Miał to być mecz dwóch najbardziej brazylijskich zespołów ekstraklasy, ale trener Dariusz Wdowczyk nieco zepsuł tę nadzieję. Od początku na ławce rezerwowych siedzieli bowiem Roger i Elton. Pogoń tradycyjnie wystawiła w wyjściowym składzie dziewięciu zawodników z kraju kawy. Największą niespodzianką było chyba posadzenie na ławce Łukasza Fabiańskiego.
Wybraniec (Mucha dop. red.) trenerów warszawskich w pierwszej części jednak nie potwierdzał dobrego wrażenia, o którym mówił szkoleniowiec. Nie potrafił łapać piłki, odbijał ją przed siebie, bądź chwytał na raty.
Legia w pierwszych minutach dominowała na boisku, ale tylko do 20 metra od bramki Radosława Majdana. Jak przejść dalej, piłkarze z Warszawy nie mieli pojęcia. Po 10 minutach gry bez strzałów Pogoń chyba przekonała się, że z rywalami można skutecznie walczyć.
W 18 minucie strzelał z dystansu Edi. Mucha "wypluł" piłkę przed siebie, Lilo dobił i ta znalazła się w siatce. Stadion oszalał z radości - Lilo ukląkł na kolana z rękoma wzniesionymi ku górze. W tym zgiełku nikt nie zauważył, co wskazał sędzia Zdzisław Bakaluk. A ten pokazał, że Legia ma rzut wolny, bo Lilo był na spalonym. Powtórki telewizyjne pokazały, że Bakaluk miał rację.
Na drugą połowę trener Wdowczyk wpuścił Rogera i Eltona II. Zwłaszcza ten pierwszy udowodnił, że ławka rezerwowych, to nie jest najlepsze miejsce dla niego. Legia przejęła inicjatywę. W 53 min przeprowadziła akcję na wagę trzech punktów. Lewym skrzydłem pociągnął z piłką Roger. Dobiegł do końcowej linii, niczym z rzutu rożnego zacentrował w pole bramkowe, a tam zaspali obaj stoperzy Pogoni oraz Radosław Majdan, który dał się uprzedzić filigranowemu Sebastianowi Szałachowskiemu, który głową skierował piłkę do siatki.
Kilka minut później Szałachowski był bliski podwyższenia prowadzenia, ale jego strzał z rzutu wolnego z 18 metrów tym razem Majdan sparował na róg.
Legia nie przestawała atakować. Wprawdzie sytuacji klarownych nie miała, ale napierając na rywali nie pozwalała Pogoni stworzyć sytuacji na wyrównanie. Do tego zmiany, jakich dokonał Mariusz Kuras nie wniosły nic dobrego w poczynania jego zespołu. Leandro nie grał lepiej od przeciętnego Michała Łabędzkiego, Kamil Grosicki nie istniał, a swą drobną sylwetką miał mniejsze szanse na rywalizację z osiłkami w obronie Legii. Natomiast wprowadzony na doliczony czas gry Łukasz Trałka zasłynął jedynie tym, że zdążył dostać żółtą kartkę. (źródło: PAP)

Wypowiedzi pomeczowe

Dariusz Wdowczyk, trener Legii: - Rozegraliśmy dziś dobre spotkanie. Zagraliśmy konsekwentnie od pierwszych minut i utrzymaliśmy się przy piłce przez pierwsze 25 minut. Potem niepotrzebnie oddaliśmy inicjatywę Pogoni, która nie stworzyła sobie klarownych sytuacji do zdobycia bramki. Strzały z dystansu, czy stałe fragmenty gry były jednak groźne. Udało nam się zdobyć bramkę z czego się bardzo cieszę. Jest to nasze pierwsze zwycięstwo na wyjeździe. W ostatnich minutach zdecydowaliśmy się na obronę wyniku i nastawiliśmy się na grę z kontry, po których moglibyśmy podwyższyć wynik. Najtrudniej jest wygrywać 1:0 i nam się to dziś udało.
Mariusz Kuras, trener Pogoni: - Na pewno pierwsza połowa w naszym wykonaniu była lepsza niż druga. W pierwszej części byliśmy równorzędnym partnerem dla Legii. Do momentu utraty bramki to goście przejęli inicjatywę i potem się wycofali i czekali na kontry. Zostaliśmy zmuszeni do ataku pozycyjnego i niestety nie dochodziliśmy do strzeleckich okazji jak to bywało w poprzednich spotkaniach. Graliśmy już lepsze spotkania i musimy szukać kolejnych punktów. (źródło: js)

Fotorelacja:   Zdjęć: 58     autor: Cob

Fotorelacja:   Zdjęć: 65     autor: Oskar B

Portowiec Sieci:   zobacz oceny

Minutówka:

Po meczu:
93' Sędzia kończy spotkanie. Dziękujemy za śledzenie relacji. Za kilka minut zaprezentujemy pierwsze zdjęcia z meczu.
92' Kontra Pogoni. Trałka dostaje piłkę na polu karnym Legii.. obrońcy wybijają, na lewej stronie dostają ją Celeban.. dośrodkowanie już niecelne. Ostatni zryw Pogoni. Strzał Ediego zablokowany
91' Zmiana w Pogoni. Za Lilo wchodzi Trałka
91' Szałachowski znajduje się w sytuacji sam na sam z Majdanem - Majdan broni!
90' Sędzia dolicza 3 minuty do regulaminowego czasu gry
89' Dośrodkowuje Edi... obrońcy Legii ponownie wybijają piłkę
88' Rzut wolny dla Pogoni z prawej strony boiska. Do dośrodkowania przygotowuje się Edi. Na polu karnym tymczasem wywiązała się przepychanka pomiędzy piłkarzami obu drużyn
82' Rajd Rogera środkiem boiska. Mija 4 obrońców Pogoni i strzela w środek bramki Pogoni - Majdan broni bez problemu
80' Leandro faulowany 26 metrów od bramki Legii - rzut wolny dla Pogoni wykonuje Edi. Piłka trafia w mur
79' Zmiana w Legii - za Radovića wchodzi Balde Mamadou
79' Akcja Pogoni, długie dośrodkowanie do Lilo. Piłkarza Pogoni uprzedza jednak bramkarz Legii
77' Dośrodkowanie Ediego, do piłki próbuje dojść Grosicki. Zamiast tego jeden z Legionistów dotyka piłkę ręką.. sędzia nie przerywa gry
75' Kontra Legii, do dośrodkowania Rogera nie dochodzi Brandao
71' Zmiana w Pogoni. Za Eltona wchodzi Kamil Grosicki
68' Kibice odpalają na trybunach kilkanaście rac - "Precz z zakazem! RACE są bezpieczne"
66' Rzut rożny dla Pogoni. Dośrodkowuje Edi. Kilku piłkarzy Pogoni mija się z piłką.
64' Zmiana w Pogoni - za Łabędzkiego wchodzi Leandro
63' Rajd Lilo prawą stroną, przerzuca piłkę na lewą stronę, Elton nie sięga, piłkę przejmuje Edi - strzela ponad bramką
62' Strzela Szałachowski... centymetry od bramki Pogoni
61' Rzut wolny dla Legii z 20 metrów po faulu na Szałachowskim
57' Kolejna akcja Legii. Piłkę na połowie Pogoni przejmuje Szałachowski, podaje do Radovića, który próbuje strzelać z daleka. Wolno toczącą się piłkę łapie Majdan
55' Roger faulowany z lewej strony boiska - rzut wolny dla Legii.
52' Gol dla Legii. Do dośrodkowania z lewej strony wyskakuje Szałachowski, który głową umieszcza piłkę w bramce Majdana
51' Strzał Ediego wysoko nad bramką
49' Pogoń traci piłkę w środku boiska, strzał Radovića bez problemu broni Majdan
46' Pogoń bez zmian w składzie. Zmiany nastąpiły za to w Legii:
Za Janczyka wszedł Elton, natomiast za Edsona Roger
W przerwie:
45' Koniec pierwszej połowy.
W ostatnich 5 minutach na boisku nic się nie działo - tak jakby piłkarze chcieli zejść do szatni bez straty bramki
44' Gra toczy się w środku boiska
41' Elton atakuje środkiem boiska, podaje do wychodzącego na sam na sam Andersona Pedro - ten jednak na spalonym
40' Choto ukarany żółtą kartką za faul na Edim
36' Pogoń w ataku, prostopadłe podanie Amarala do Lilo przecinają obrońcy Legii
30' Z 25 metrów strzela Anderson Pedro, bramkarz Legii na raty łapie piłkę
27' Sędzia nie uznaje bramki dla Pogoni. Z 25 metrów strzela Edi, bramkarz Legii - Mucha - odbija piłkę przed siebie, do piłki dopada Lilo i bez problemów umieszcza piłkę w bramce. Sędzia jednak dopatrzył się spalonego...
26' Rzut rożny dla Pogoni. Strzał głową Łąbędzkiego minimalnie mija bramkę Legii
24' Edi faulowany z lewej strony boiska, na wysokości pola karnego - rzut wolny. Edi dośrodkowuje zbyt wysoko
23' Strzał Łabędzkiego z 30 metrów przelatuje wysoko ponad bramką Legii
21' Daniel Cruz traci piłkę w środku boiska, kontra Legii zostaje przerwana przez Amarala
17' Edi przejmuje piłkę w środku boiska, odgrywa do Daniela Cruza, ten z powrotem do Ediego, który decyduje się na strzał z 30. metrów - piłka o metr mija bramkę Legii
15' Akcja Legii środkiem boiska, prostopadłe podanie Szali przecina Julcimar
14' Kontra Pogoni, podanie Ediego bardzo niecelne
13' Seria trzech rzutów rożnych dla Pogoni. Portowcom ani razu nie udało się poważnie zagrozić bramce Muchy
12' Pierwsza groźna akcja Pogoni. Z lewej strony piłkę od Amarala dostaje Daniel Cruz, dośrodkowuje w pole karne, obrońca Legii uprzedza Ediego wybijając piłkę na rzut rożny.
11' Janczyk na spalonym
10' Kolejny rzut wolny dla Legii - z tego samego miejsca co ostatnio. Ponownie dośrodkowuje Burkhardt, strzał Choto mocno niecelny
7' Rzut wolny dla Legii z prawej strony boiska. Dośrodkowuje Burkhardt, Majdan pewnie łapie piłkę
6' Rzut rożny dla Legii. Do dośrodkowania Burkhardta dochodzi Vukovic - strzał głową bardzo niecelny
4' Pierwsza akcja Pogoni. Edi na spalonym
3' W pole karne Pogoni próbuje wbiec Szałachowski, Julcimar go uprzedza wybijając piłkę na rzut rożny
2' Pierwsza akcja w meczu. Do przodu podaje Vukovic, jednak żaden z Legionistów nie dochodzi do piłki
1' Rozpoczyna Legia

Zapowiedź meczu

Ostatni mecz 10. kolejki Orange Ekstraklasy odbędzie się w Szczecinie. Na stadion im. Floriana Krygiera, Pogoń Szczecin podejmować będzie Mistrza Polski – Legię Warszawa. W ostatnim meczu w Szczecinie tych drużyn padł remis 2:2.

Legia Warszawa to obecny Mistrz Polski – trofeum to warszawiakom w ubiegłym sezonie zdołało się zdobyć po raz dziewiąty w historii klubu i po czterech latach od ostatniego mistrzostwa (2002). Po wygraniu ligi Wojskowi mięli awansować do rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów jednak odpadli po dwumeczu z Szachtarem Donieck przegrywając 0:1 i 2:3, puchar UEFA również nie przyniósł sukcesu legionistom, bo już po konfrontacji z pierwszym zespołem – Austrią Wiedeń odpadli z pucharu „pocieszenia”. Tegoroczne rozgrywki pucharowe dla podopiecznych Dariusza Wdowczyka nie będą miłym wspomnieniem, bo nawet odpadli z pucharu Polski po przegranej z trzecioligową Stal Sanok.
W lidze drużyna również nie spełnia pokładanych w niej nadziei i po dziewięciu kolejkach ma tyle samo punktów, co Pogoń i zajmuje dopiero 8 miejsce, co jest stanowczo niskie jak na Mistrza Polski chcącego obronić tytuł przystało. W meczach wyjazdowych tego sezonu Legia nie odniosła zwycięstwa, zanotowali oni raptem dwa remisy (z Groclinem Grodzisk 1:1 i Arką Gdynia 1:1) oraz dwie porażki, (z ŁKS 1:2 i Koroną 1:3). W nadchodzącym meczu w drużynie ze stolicy nie zagra Łukasz Surma pauzujący za żółte kartki.

W Szczecinie po zwycięstwach z Lechią Gdańsk (Puchar Polski) i ligowymi z Górnikiem Łęczna 3:0 i Widzewem Łódź 1:0 w ostatniej kolejce, nastroje stanowczo się poprawiły. Drużyna po dziewięciu kolejkach na koncie ma 12 punktów. W meczach u siebie Portowcy raz wygrali (z Łęczną) i dwa razy zremisowali (z Arką Gdynia i Koroną Kielce) oraz raz przegrali (z Lechem Poznań). W przerwach w rozgrywkach spowodowanych meczami reprezentacji Polski, Pogoń rozegrała mecz sparingowy z Arką Gdynia pokonując ich 2:0 po bramkach: Ze Roberto i Eltona.

Na trybunach mecz „przyjaźni”, bo wiadomo, iż mimo zakazu wyjazdowego kibice Legii będą w Szczecinie. Na boisku zaś mecz walki gdyż obu zespołom będzie zależało na zwycięstwie. Pogoń będzie chciała wygrać kolejny spotkanie z rządu natomiast Legia przełamać niemoc wyjazdową.
Początek meczu o godz.17.00. (źródło: Marlena)